הנחיות לשתילה ונטיעה נכונה של עצים

את הבור יש לחפור במידות של 80*80 ואם ניתן עדיף אף עומק של 1.20 מטר. במידה והחומר המוצא מן הבור הוא באיכות גרועה כגון; פסולת בניין, הרבה אבנים גדולות וכו' – יש להביא אדמת מילוי טובה, ממקור בדוק, ללא שארית של עשבים רעים או מחלות. על הערימה שבצידי הבור שופכים ש-25% מנפח הבור קומפוסט ממקור בדוק. בזמן השתילה מערבבים את הקומפוסט עם האדמה.

משתלת אלון - הנחיות שתילה - שלב1

במידה והאדמה סלעית, יש לחפור עם מחפרון המצוייד בפטיש חציבה. הפטיש סודק את הסלע שבתחתית הבור ומאפשר לשורשים לרדת לעומק. מסלקים את שאריות הסלע ומניחים את אדמת המילוי.

משתלת אלון - הנחיות שתילה - שלב2

מתאימים את עומק הבור לגובה המיכל תוך הידוק קל של האדמה בתחתית הבור (כי תוך כדי השקייה האדמה שוקעת). מפזרים את האוסמוקוט. שולפים את העץ מהמיכל ומניחים את העץ במצב מאונך ככל האפשר על התחתית וממלאים את הבור תוך כדי הקפדה על ערבוב טוב של הקומפוסט עם האדמה. משקים. כשהאדמה שוקעת, מוסיפים עוד אדמה.
חשוב: צוואר השורש של העץ חייב להיות עם פני הקרקע כדי למנוע את רקבון צוואר השורש! הערה: אם העץ מגיע בשק פלריג – מומלץ לשתול עם השק תוך חיתוך ארבעת צדדיו והתחתית.

משתלת אלון - הנחיות שתילה - שלב3

(לחץ כאן לפרטים נוספים אודות הדשנים הנ"ל)

 

 

סביב העץ חופרים צלחת השקיה ומשקים השקיית רוויה. את מקל התמיכה תוקעים נגד כיוון הרוח וקושרים בצורת 8.

משתלת אלון - הנחיות שתילה - שלב4

כיצד להבטיח קליטה מוצלחת ואת עתיד העץ


העץ ממשתלת אלון מגיע אליכם שתול בתערובת שתילה משובחת ומערכת שורשים מסועפת וחזקה, אך עם זאת זכרו כי עד ביסוסו בקרקע העץ תלוי לחלוטין בהשקיה תקינה ומספקת. השקיה מסודרת היא הכרחית לקליטת העץ!
יש להתקין מערכת השקיה מסודרת בטפטוף לפני הנטיעה. רצוי שהמערכת תפתח ותסגר אוטומטית על ידי בקר השקיה בתוספת פילטר למניעת סתימת הטפטפות.

 

לאחר הנטיעה, על שלביה, יש לחבר לכל עץ שתי טפטפות ננעצות בספיקה של 4 ליטר לשעה כל אחת, במרחק שלא יעלה על 10 ס"מ מצוואר השורש. (ניתן גם להניח עיגול המכיל טפטפות בתוך הצינור ולהקפיד על קוטר של 20 ס"מ).

 

בעונות היבשות והחמות, יש להקפיד על השקיה יומיומית של 8-10 ליטר לעץ! אם העץ גדול יחסית לגודל המיכל, ניתן לעלות בכמות, בעיקר אם העץ מראה סימני עקה. מאידך, יש להימנע מעודף השקיה, בעיקר באדמות כבדות ולא מנוקזות. עודף מים עלול לגרום לריקבון השורשים ולתמותת העץ.

 

כל ההנחיות הנ"ל מתייחסות לשנה הראשונה. בשנה השניה והשלישית ניתן להוריד את מרווחי ההשקיה.

 

נשמח לעמוד לרשותכם בשאלות והבהרות. בעמוד "צרו קשר" תמצאו את כל הפרטים כיצד לפנות אלינו.

שלח לחבר