טיפים ועצות ממשתלת אלון

כמה מיתוסים על השקיית עצים צעירים והפרכתם

לאורך השנים אני נתקל שוב ושוב בכמה "אמיתות עממיות" בנושא השקית עצים צעירים בשנה הראשונה לאחר נטיעתם וראיתי לי לצורך להעמיד דברים על דיוקם:

 

 • "השקייה בגומה סביב העץ זה הכי טוב". טעות! היות והאדמה בגוש השורשים לרוב דחוסה יותר- רוב המים מחליקים סביב הגוש, לא מרטיבים אותו, ומחלחלים דרך האדמה התחוחה מסביב למי התהום. התוצאה: העץ מתחיל להתייבש למרות שקיבל "הרבה מים". הפתרון: להשקות אך ורק בטפטוף!! הטפטוף עובד לאט ומרווה במדוייק את הגוש כפי שיוסבר בהמשך.
   
 • את העץ בשנתו הראשונה לאחר הנטיעה כדאי להשקות "פעם בכמה ימים כדי לחסוך במים וכדי שהעץ יתרגל למעט מים".
  טעות! לעץ שזה עתה ניטע אין עדיין שרשים בקרקע כך שהוא מסוגל לנצל רק את מעט המים בגוש השרשים שלו. בימות הקיץ הלוהטים העץ מאדה את כל הכמות ביום אחד ולמחרת יזדקק להשקיה נוספת למילוי הגרעון. מסקנה: בעונות החמות והיבשות יש להשקות כל יום!
   
 • "כדי שהעץ ירגיש טוב צריך לתת לו הרבה מים". לא נכון! הדגש צריך להיות על "כמה מים העץ יכול לנצל". אם נשקה מעט מדי העץ יסבול ממחסור ואם הרבה מדי- עודפי המים יגיעו למי התהום. אנו ממליצים על כמות ממוצעת של 8-10 ליטר מים לעץ ביום לעצים בגודל 7 או 8.
   
 • "לא משנה היכן בדיוק נשים את הטפטפות , העץ יקבל את המים בכל מקרה". טעות!
  למיקום הטפטפת יש חשיבות עצומה! כדי לחסוך במים ועל מנת שהעץ יקבל ישירות את המים לגוש השרשים שלו ללא בזבוז, אנו ממליצים על שתי טפטפות של 4 ליטר לשעה במרחק שלא יעלה על 10 ס"מ מהגזע. כך הטפטפות ממוקמות בדיוק מעל גוש השרשים המקורי של העץ ומרווים אותו תוך הרטבת האדמה סביב הגוש על מנת שהעץ יוכל להשתרש בתוכה וללא איבוד מים למי התהום.
   
 • "מחשב השקייה הוא יקר, לפיכך אפתח את המים ידנית". ומה יקרה אם אדוני נסע לחופשה או אירוע משפחתי ושכח להשקות? אני מבטיחך שתחזור לעצים מיובשים או מתים ושכרך יצא בבירור בהפסדך. מסקנה: לפני כל נטיעה עליך להתקין בגינתך ראש מערכת להשקיה מפוקד מחשב. המחשב , אם יתוחזק נכון, יזכור תמיד לפתוח ולסגור בנאמנות את המים. הוא אגב, לא כל כך יקר.
   
 • "לחץ המים בגינתי לא מעניין אותי, מערכת ההשקיה תעבוד בכל מקרה". טעות! מערכות טפטוף עובדות במיטבן בלחץ מים של 1-1.5 אטמוספירות. ברוב הגינות הלחץ גבוה יותר. לחץ גבוה גורם לבזבוז מים, הורס את המבנה העדין של הטפטפות ועלול להביא לפיצוצים וחורים בצנרת. הפתרון: להתקין על ראש מערכת ההשקיה מקטין לחץ עם שעון לחץ כדי להגיע לתוצאות האופטימליות.

 

לסיכום: סוף מעשה במחשבה תחילה. אם ננהג בהגיון ובחכמה נוכל להגיע לעצים משגשגים המשתרשים במהירות בסביבתם החדשה תוך שימוש בכמות מים זעומה אך ממוקדת היטב במענה לצרכיו של העץ הצעיר.

 

כל התורה על רגל אחת מופיעה גם בהנחיות השתילה שלנו המופיעות באתר ובהן גם איורים להמחשת הנאמר במאמר זה.

 

כיצד נעזור לך בשנת הבצורת?

למשתלת אלון מסורת ארוכה ונסיון בשימוש בעצים חסכניים במים. 


בקטלוג שלנו וכן בדפי הקטלוג המופיעים באתר בסעיף: דרישה למים מופיעה דרגת חסכנותו של העץ לפי טבלאות של משרד החקלאות, המחלקה להנדסת הצומח.

 

כמו כן יש לזכור שבחשבון עלות - תועלת, העץ תמיד יהיה המשתלם ביותר: דרישתו למים מועטה יחסית ואחרי ביסוס יש ולא יזדקק להשקייה כלל והוא נותן צל וקרירות, ריאות ירוקות, מחסה מרוחות חזקות וסופג אבק וזיהום אויר.

 

זכור! בהתלבטות בין מדשאה לחורשת צל החורשה תיתן לך הרבה יותר עם הוצאות תחזוקה נמוכות עד אפסיות!!

 

כמו כן סביר שהשנה תאסר בניית מדשאות ואילו נטיעת עצים - תתאפשר.

 

כיצד נבחר עצי פרי לגינה, לשטחים ציבוריים פתוחים?

 

לא כל הנוצץ זהב הוא. כלל זה חשוב וחיוני במיוחד כשאנו בוחרים עצי פרי לגינון. רבים מסתנוורים מפריחה מרהיבה או הבטחה לפרי טעים ושוכחים את החשוב מכל: עמידות העצים למחלות ומזיקים הגורמים להתנוונותם וקיצור תוחלת חייהם.

 

במשתלת אלון מאמינים בעצי פרי חזקים ומאריכי ימים, שגם יתנו פרי טעים אך לא צער ועגמת נפש וזאת כמובן בכפוף לשתילה נכונה, דישון במידה ומתן השקייה במינונים המומלצים.

 

לפיכך המלצתנו היא לא לשתול עצים כגון תפוח, שזיף, אפרסק, שקד ודומיהם המצריכים ידע רב בתחזוקה ושימוש בחמרי הדברה מסוכנים כדי להשאירם במצב סביר.

 

אנו ממליצים על העצים הבאים שגם להם יש מעט נקודות תורפה, כמו כל עץ לנוי אך חפשיים יחסית ממחלות או מזיקים שיסכנו את קיומם בגן:

 

 • זנים שונים של תות: תות דולבני, תות בכות.
 • זנים של רימון: רימון שחור, רימון ראש הפרד. 
 • אגוז שחור, אגוז המלך. 
 • פג'ויה תרבותית. 
 • זנים של תאנה: תאנה לבנה "ריחניה", תאנה סגולה. 
 • עץ הצימוקים היפני. 
 • סמבוק שחור ( צמח מרפא ).
 • ער אציל ( לתבלין ).
 • הדרים מזנים שונים.

אין לשכוח גם התאמה אקלימית. לאיזורי ההר הגבוה ואיזורים מוכי קרה מומלץ בעיקר הלימון.

 

מידע נוסף על עצים אלה מופיע באתר בטבלאות שימושים ותמונות וכן מפה גיאואקלימית, כמו כן נוכל לתת יעוץ נוסף במסגרת רכישה במשתלה.

 

עצים עמידים לסערות החורף גם בגינתך! כמה עצות מועילות

זכרון הסופות האחרונות אשר פקדו את ארצנו עדיין טרי ומראות הרכבים המעוכים תחת משקלם של עצים אשר קרסו על מדרכות הערים תמיד יהיה אקטואלי. כמעט בכל חורף אנו מדווחים על עצים אשר נעקרו ברוח, נשברו ללא תקנה ובמקרים רבים אף מהווים סכנה ממשית, אם בהיותם קרובים לחוטי חשמל או שמא קרסו על בית או עוברי אורח תמימים. מצב זה, במקרים רבים אינו גזירה משמיים ועשוי להמנע בזכות טיפול מקצועי הרואה את הנולד.


להלן נסקור כמה דרכים למניעת הפורענות:

 

א. עיגון העץ לקרקע


הגורם העיקרי לקריסת עצים בזמן סערה או שלגים כבדים, הוא מערכת שורשים שטחית הנובעת מחוסר יכולתו של העץ להעמיק שורש ולהיאחז טוב יותר בקרקע.


הסיבה לכך היא שבמרבית המקרים נוטעים עצים בבורות שתילה שטחיים, בעיקר אם שותלים עצים רכים וקטנים. עבודה רשלנית רבה נעשית בנטיעות באזורים מוניציפליים: במדרכות או שטחים מרוצפים – ברב המקרים הבורות קטנים מדי ושם העצים מועדים יותר לפורענות. אם הבור נחפר באזורים סלעיים או באדמה מהודקת העץ אינו מסוגל לפלח את הקרקע ולהיאחז בה. עם הזמן העץ גדל וניזון בעיקר משורשים שטחיים שהוא שולח למרחקים בהעדר ברירה אחרת. שורשים אלה מהווים מטרד לסביבתם ובעיקר – אינם מסוגלים לתמוך בעץ בזמן משבר – סערה חזקה או שלגים כבדים.

 

הפתרון האולטימטיבי לבעיה זו הוא חפירה של בור שתילה בגודל של 80X80 ס"מ לפחות. אם הבור נחפר באדמה סלעית – יש להשתמש בפטיש חציבה שיתרונו הניכר הוא בכך שהוא סודק את הסלע בתחתית הבור ומאפשר לשורשים לחדור דרך הסדקים ולחזק את הקשר של העץ לקרקע.

 

ב. פעולות מניעה


לכל עץ יש שיווי משקל פנימי. שיווי משקל זה מופר כשהעץ מתחיל לנטות על צידו או כשהוא שולח את רב הבדים בכוון אחד (לרב - לכוון הרוח), בדים אלה מתעבים עם הזמן, מתארכים ומועדים להישבר בפתאומיות. במידה ואין הם נשברים, הרי בעת סערה או שלגים הם עלולים לגרום לקריסת העץ לכוון המשקל שאינו מסוגל לשאת. הפתרון: לעקור בעוד מועד עצים שנוטים על צידם! לכרות בדים מסוכנים וכן לדאוג שהזווית בין הבדים לגזע תהיה זווית קהה, זווית זו מחזקת את רקמת החיבור בין הגזע לבד. העצים המועדים במיוחד הם: אקליפטוס המקור, מכנף ואורן ירושלים. פעולות הגיזום והעקירה חייבות להיעשות על ידי גורם מקצועי ומוסמך. בזהירות מיוחדת עלינו להתייחס לעצים ירוקי עד שנופם צפוף יותר ומטבעם חוסמים את הרוח ואוגרים מסת שלגים יותר מעצים נשירים.

 

עצים מומלצים:

(כותב שורות אלה מצוי יותר בעצים העמידים לתנאים הקשים באזורי ההר בכלל וההר הגבוה בפרט ועליהם ההתייחסות).

 

ירוקי עד

 

ליגוסטרום יפני


עץ קטן עד בינוני, ירוק עד. חביב במיוחד על עיריית צפת ונפוץ שם מאד בתור עץ רחוב. בצפת מכנים אותו "הפיקוס של הגליל". עמיד יפה בשלגים כבדים ואם נשבר פה ושם – מגיב בהתחדשות מהירה באביב.

 

אלון הגלעין, אלון השעם


עצים בינוניים עד גדולים המצטיינים בעצה חזקה ועלווה עמידה לרוחות חזקות. אחוז השברים קטן ומערבת השורשים החזקה מונעת את קריסת העץ.

 

אדר סורי


עץ בינוני, עצתו חזקה, העלווה עמידה לרוחות חזקות בקיץ אף כי נמרטת מעט בחורף בהשפעת הברד. מספר השבירות מועט וכן מספר העצים הקורסים.

 

ארז הימלאי


צורתו החרוטית-סימטרית, עצתו הגמישה והעלווה המחטנית עבה יחסית – נותנים לו עמידות יוצאת דופן למעמסת שלג ולרוחות חזקות. מערכת השורשים לשו נוטה לעיתים לשטחיות ויש להקפיד על בור שתילה ונטיעה כמומלץ על ידינו.

 

סוקויה נאה


כל הנאמר על הארזים תקף גם פה ויש להקפיד שבעתיים על בור השתילה בהיות מערכת השורשים שטחית במיוחד.

 

ברוש מצוי צריפי, אופקי


גם הברושים מצטיינים בעמידות למעמסת שלגים וגם הם מתאפיינים לרב במערכת שורשים שטחית המחייבת נטיעה נכונה. הערה חשובה: כשבוחרים ברוש צריפי, חובה לנטוע עצים בעלי גזע מרכזי ויחיד. ברוש צריפי בעל כמה גזעים יפתח ע"י השלג ויראה כמו מסרק מקולקל.

 

אורן הצנובר


עץ בינוני עד גדול, נופו רחב ושונה משאר האורנים, החזק והעמיד באורנים. עמיד גם לתוואי התהלוכה. מערכת השורשים מעמיקה יותר משאר האורנים ופחות מועד לקריסה.

 

נשירים

 

לעצים נשירים יותר קל להתמודד עם סערות ושלגים בבחינת "עצי סרק קולם הולך" כי שטח הפנים של העץ קטן בהרבה. משום כך, המגבלה בעצים אלה היא אקלימית מעיקרה: יכולת ההסתגלות לטמפרטורות נמוכות וכמויות גשם גדולות העלולות לגרום להצפה וריקבון שורשים.


להלן נמנה את הנאים שבהם והרשימה חלקית:

 

אולמוס קטן עלים


עץ קטן עד בינוני. נאה מאד. נופו ריב או מעוגל, צפוף מאד ובשלכתו נראה כמו ענן עשן. העצה לרב קשיחה ועמידה לשברים.

 

אלה אטלנטית ואלה ארץ ישראלית


העצה החזקה, השורשים המעמיקים וגם צורתם הנאה בשלכת הופכים אותם לאטרקטיביים במיוחד הן בגינה הפרטית והן כעצים למדרכות.

 

אלונים נשירים


כאן נמנה את אלון התבור ואלון ארוך העוקצים המצטיין בצימוח מהיר במיוחד וכן בכושר הגלדה והתחדשות נמרצים במקרה של שברים. כל האלונים מצטיינים בכושר עיגון טוב בקרקע.

 

דולב מזרחי, דולב קליפורני


עצים גדולים, מהירי צימוח, נופם חרוט רחב. עמידים מאד בשברים ובעלי עיגון טוב בקרקע.

 

מילה פנסילבנית


עץ בינוני, הנוף רחב, מעט שברים עקב שלגים. מערכת השורשים חזקה ומעניקה עיגון טוב.

 

מיש דרומי, מערבי, קווקזי


כל סוגי המיש מצטיינים בעצה קשה עמידה לשברים ומערכת שורשים מעמיקה המתאימה במיוחד לאדמות שטחיות וסלעיות. המיש הקווקזי קישוטי במיוחד בשלכת בזכות נופו השרביטי.

 

רב העצים אשר מנינו כאן מתאימים לגינה הפרטית וכן לגינון הציבורי למטרות מגוונות: צל, שדרה, בודד או קבוצה. לגינה הקטנה נמליץ על העצים שמידותיהם בינונית ומטה. ניתן לשלב חלק מהעצים בגינה הקטנה באמצעות שימוש מושכל באדניות עץ לגינה.


כל העצים הנזכרים כאן נמצאים למכירה במשתלת אלון וניתן גם לקבל יעוץ לגבי שילובם המיטבי בגן.

 

חגיגת פריחה רצופה מתחילת השנה ועד סופה

במשתלת אלון מבחר עצי ארץ –ישראל, שיכניסו את החורש הארץ ישראלי הפורח לגינה הפרטית. מטרתו של כל גנן היא שהפריחה תהיה שופעת, ריחנית וססגונית והכי חשוב שתהיה ממושכת ככל האפשר.


את מטרתנו נשיג ע"י נטיעת עצים המקדימים לפרוח, עם עצים המאחרים בפריחתם.


הראשונה לפרוח היא כמובן השקדיה אך למרבה הצער היא מתנוונת בגידול תרבותי ולכן אינה מומלצת.


המקדים ביותר בלבלוב ופריחה הוא השזיף הפעמוני. השזיף הפעמוני פורח החל מאמצע ינואר וכשמו כן הוא- הפרחים הורודים מרהיבים נטויים כפעמונים ומכאן שם העץ.


עוד בין המקדימים הוא כליל החורש הפורח בסוף פברואר –תחילת מרץ בורוד ארגמני מרהיב עין. במשתלת אלון תוכלו להשיג כליל החורש הפורח בלבן!! ועשוי להיות תחליף לשקדיה!


שילוב בין הכלילים הנ"ל מהווה חגיגה אמיתית לעיניים.

 

בתחילת מרץ מתחילים לפרוח האגס הקלריאני שפריחתו מזכירה את השקדיה ועמו השזיף הדובדבני האדום, שעלוותו אדומה.
באותו זמן תפגשו גם את פריחתו הצפופה והמרהיבה של מורן החורש המכסה את כל הנוף וכן את פריחת הקטלב המצוי והמשונן בפריחה פעמונית לבנה וריחנית.

 

בתחילת אפריל מתחיל לפרוח עץ הפולובניה בתפרחות מרהיבות ריחניות בלבן או ורוד הצומחות בניצב לענפיו. באותו זמן פורחת גם הקטלפה הסינית בלבן ורוד.

 

בתחילת מאי מתחיל לפרוח הלילך היפני בעל גושי פריחה לבנים גדולים וריחניים, וכן ההטרומלס הקטלבי שתפרחותיו לבנות, גדולות ומרהיבות.

 

במאי-יוני פורחת בכתום הגרווילאה החסונה וזמן לא רב אחר-כך פורח הליגוסטרום היפני בתפרחות גדולות המכסות את כל נוף העץ, כמו-כן נפגוש באותו זמן בפריחתה עוצרת הנשימה של המגנוליה גדולת הפרחים, בעלת ניחוח לימוני.

 

עץ הצימוקים פורח בתחילת יולי בתפרחות לבנות עדינות המכסות את נוף העץ כעננים קטנים ומיד אחריו הלגסטרמיה העמידה לקימחון שפריחתה הממושכת בלבן, לילך או אדום נמשכת עד אמצע ספטמבר.

 

בספטמבר- אוקטובר מתחילה לפרוח בצהוב עז ומרשים הקלורוטריה הדו-נוצתית, שפירותיה האדומים ה"פורחים" מאוקטובר עד נובמבר מזכירים פריחה.

 

מידע נוסף מפורט ומצולם על העצים והשיחים שמנינו ועוד, נמצא בקטלוג הצבעוני שלנו.


הנכם מוזמנים להתקשר אלינו לקבלת פרטים נוספים וכן ייעוץ תכנוני לגביי התאמה סביבתית, מרווחי נטיעה ועוד.

 

משתלת אלון מאחלת לכם נטיעה נעימה ומהנה וגינה פורחת כל השנה.

שלח לחבר